Jak przerobić telefon pokładowy Volvo XC70/V70 na zestaw głośnomówiący

W Volvo XC70 z 2006 roku, miałem telefon pokładowy. Składał się on z klawiatury telefonicznej (a pod nią całego modułu GSM i GPS), słuchawki fizycznej w podłokietniku, głośnika w

Klawiatura telefonu XC70, a pod nią moduł GSM i GPS.

zagłówku kierowcy i mikrofony przy lusterku wstecznym. Zestaw uzupełniają przyciski odbierania i odrzucania połączeń na kierownicy.

Niby fajnie, może i kilka lat temu był by to przydatny zestaw – teraz nie mogłem dla niego znaleźć sensownego zastosowania. Dodatkowa karta SIM, przekierowywanie numerów… innymi słowy za dużo zachodu, a w końcu w całym tym przedsięwzięciu chodzi o wygodę.

Najprostszym rozwiązaniem (które i tak wdrożyłem – nie chciałem wyrzucać mojego, świeżo co nabytego z samochodem, HU805) jest dokupienie systemu bluetooth/aux/usb do radia, podpinanego pod złącze zmieniarki/nawigacji (w wypadku V70/XC70 z tego okresu). Ale nie mamy wtedy osobnego mikrofonu (chyba że zainstalujemy z zestawu), radio musi pracować w trybie zmieniarki – by można było rozmawiać i słyszeć, że ktoś dzwoni oraz dodatkowo rozwiązanie to wydawało mi się mało eleganckie.

Szybkie studiowanie Vida i moje obawy, że i tym razem ktoś mocno przekombinował system GSM w samochodzie, zostały rozwiane – mikrofon i głośnik doprowadzone są normalnie (nie w postaci zakodowanej, zaagregowanej do szyny itp.) wtyczką do modułu telefonu. Czyli możemy działać!

Komponenty

W moim telefonie z Androidem (Samsung) można podłączyć wiele urządzeń Bluetooth i wybrać które z nich ma być do odbioru multimediów a które do rozmów – w ten sposób mogę jeden moduł mieć właśnie do zestawu głośnomówiącego, a drugi podpięty do radia – jak chce posłuchać muzyki. Do pełni szczęścia potrzebowałem jeszcze:

  • modułu bluetooth
  • wzmacniacza
  • nowej wtyczki i gniazda, oraz trochę przewodów

Moduł bluetooth

Na Aliexpress możemy nabyć odpowiedni moduł za około 8$ z wysyłką. Posiada on więcej funkcji niż potrzebujemy i dodatkowe przyciski do sterowania – jeśli ktoś chce będzie mógł ich użyć, ja postawiłem na sterowanie z telefonu. Ważne jest, że moduł można zasilić z 12V i że posiada wejście mikrofonowe. Niestety siła sygnału wyprowadzanego na głośniki (jest stereo) nie jest wystarczająca do sterowania dość specyficznym, 20 ohmowym głośnikiem w zagłówku. I tak dochodzimy do kolejnego komponentu…

Wzmacniacz sygnału

Tutaj również może przyjść nam z odsieczą chiński sklep. Moim zdaniem, najodpowiedniejszy okazał się monofoniczny wzmacniacz TDA2030A, do nabycia za mniej niż 0,8$. Jako bonus, ma wbudowana regulację głośności i oczywiście możemy go zasilić z 12V.

Wtyczki, kable

Tutaj można użyć cokolwiek, co mamy pod ręką. Przewody 0,5-0,7mm2, dowolna wtyczka 6 pinowa (lub 3×2, 2+3 – co znajdziecie). Przydadzą się jeszcze dwa duże (8mm+) konektory żeńskie, by wymienić zaciski gniazda zapalniczki i dodać nowe przewody.

 

Modyfikujemy Volvo!

Słuchawka w tunelu

Na początku chciałem się pozbyc słuchawki z podłokietnika. Operacja nie ma nic wspólnego z samym modułem bluetooth – ale zajmuje miejsce i będzie całkowicie zbędna. Niestety uchwyt/skrzyneczka do słuchawki jest przykręcona do podłokietnika od wewnętrznej jego strony – czyli musimy go podnieść całego do góry by wykręcić jeden wkręt. W tym celu zdejmujemy boczne, dolne, podłużne zaślepki tunelu – potrzebna moneta 1zł i za fotelem znajdziemy plastikowa blokadę – która przekręcamy a później przesuwamy całą zaślepkę do przodu i zdejmujemy. Odkręcamy tunel z boku, wyciągamy maskownicę lewarka zmiany biegów (podważając od tyłu), wyciągamy ją i odkręcamy tunel od frontu. Opis trochę “na skróty”, jednak nie zapamiętywałem specjalnie kolejności i co odkręcałem – więc ciężko po miesiącu z pamięci opisać. Innymi słowy da się, wymaga trochę gimnastyki – godzinka powinna wystarczyć.

Wymontowanie telefonu

Tutaj musimy wyjąć cała konsolę środkową, na szczęście brzmi to poważniej niż jest w rzeczywistości. W tym celu, demontujemy (albo mamy już zdemontowana z poprzedniego punktu) plastikową osłonę lewarka zmiany biegów, przestawiamy lewarek na “Drive”, maksymalnie do tyłu i odłączamy akumulator (nie wyłączymy samochodu kluczykiem w pozycji drive) – jak mamy manualną skrzynię, to inna już sprawa, ale dalej ze względu na błędy modułu klimatyzacji (jak go odepniemy) – sugeruję odpiąć akumulator.

Odkręcamy dwa wkręty torx na dole konsoli (przykryte ściągniętą zaślepką lewarka zmiany biegów) i to wszystko. Teraz cała konsole (łącznie z ramką dookoła niej) wyciągamy, ciągnąc od dołu do siebie, tak jak byśmy chcieli tylko wyciągnąć dół. Po wyciągnięciu kilku cm, puszczą zaczepy na górze i możemy wyciągnąć całą konsole odpinając po kolei kable z tyłu. Tutaj Uwaga, sposób montażu konsoli jest inny w starszych modelach przed liftem i tam nie wyciąga się całej konsoli na raz – więc jeśli będziecie się wspomagać jakimś filmikiem z YT – wybierzcie poprawny 🙂

Po wyciągnięciu całej konsoli, odkręcamy śruby maskownicy (od tyłu), odkręcamy moduł GSM i wyrzucamy 🙂 Tutaj kolejna uwaga – wyrzucenie modułu spowoduje pojawienie się błędu w systemie samochodu – nie działa moduł GSM. Nie jest to błąd wyświetlany na desce, tylko widać go po podpięciu Vidą. Jeśli to komuś przeszkadza – można zostawić moduł, ale robi się bardzo mało miejsca na dodatki.

Mając wyciągniętą konsole, szukamy tej zielonej wtyczki (wpiętej oryginalnie do modułu GSM/GPS):


Z tej wtyczki musimy wyciąć przewody do głośnika i mikrofonu. Teoretycznie moglibyśmy również pobrać z niej 12V – co też uczyniłem na starcie – ale, jak się okazało, wtyczka ta jest zasilana cały czas. Nawet po wyciągnięciu kluczyka i zamknięciu samochodu. Czyli, jak dla mnie, był to niepotrzebny wydatek energetyczny, dlatego finalnie podpiąłem się pod zapalniczkę (przy okazji wbudowując moduł DC-DC do USB i wyprowadzając osobne zasilanie do telefonu).

Dodatkowo musimy zewrzeć wtyczkę antenową – brązową, ja w tym celu wyjąłem gniazdo z płyty GSM i wsadziłem do wtyczki na stale, zwarłem i zaizolowałem (inaczej nie będzie pętli na antenie i możemy mieć gorszy sygnał radiowy + dodatkowy błąd w komputerze).

Z rzeczonej, zielonej wtyczki, interesują nas piny:

  • 1 – sygnał mikrofonu
  • 11 – masa mikrofonu
  • 4 – sygnał głośnika –
  • 5 – sygnał głośnika +

Ewentualnie, jak komuś nie przeszkadza zasilanie non-stop, to piny 13 (+) i 18 (masa) dostarczą 12V. A tutaj dokumentacja całej wtyczki z Vidy.

Teraz z 6 przewodów składamy wspomniana wtyczkę, u mnie wygląda to tak

  1. 12V
  2. Masa
  3. +głośnik
  4. -głośnik
  5. sygnał mikrofonu
  6. masa mikrofonu

Zasilanie podciągamy z gniazda zapalniczki. Ja na tym etapie podłączyłem jeszcze moduł Bluetooth/AUX/USB do radia, by uniknąć kolejnego wyciągania konsoli później i tez umieściłem go w pustej przestrzeni po module GSM.

Tak przygotowaną konsolę wsadziłem ponownie, co trochę wymagało użycia siły, zakręciłem i mając wystającą wtyczkę (a przynajmniej w zasięgu reki) zabrałem się za właściwy moduł.

Składamy moduł bluetooth

Sama operacja jest trywialna, możemy użyć wtyczek dostarczonych w zestawie i np. wtyczki zasilającej z komputera (do starych stacji dysków pasuje na moduł wzmacniacza). Albo po prostu zlutować wszystko.

A tak wygląda całe “urządzenie”, zlutowane wraz z wyprowadzonym kablem i wtyczka do podpięcia do Volvo.

Ciężko jest tutaj cokolwiek pokazać w formie już zamontowanej, gdyż całość znajduje się pod przykryciem, więc musicie uwierzyć na słowo, że działa. Pozostanie jedynie ustawić odpowiedni poziom głośności (niebieski rezystor na wzmacniaczu) – tak by resztę regulacji już można było przeprowadzać z komórki.
 

Subscribe
Notify of
guest

8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwester
Sylwester
6 years ago

Hej, mam ten sam problem.Proszę o informacje czy zestaw działa bez zarzutu i czy jest możliwość sterowania nim z kierownicy-przycisków funkcyjnych.

Marcin
Marcin
3 years ago
Reply to  Sauron

Hej, a czy masz może info gotowych zestawach tak aby podpiąć Plug&Play. Mam VOLVO z 2010 roku przyciski tel ziel/czerw na konsoli i w kierownicy ale w menu bluetooth nie ma opcji połączyć. ASO powiedziało że brakuje modułu.
Ale nic więcej nie wiem. Najchętniej by to sami zrobili za dużą kasę.

Marcin Przybylski
Marcin Przybylski
10 months ago

Świetny opis! Tego mi było trzeba 🙂 Graty już dojechały, teraz tylko poskładać klocki 🙂

Maciek
Maciek
7 months ago

Siemanko
Za sygnał głośnika odpowiadają piny 4 i 5 czy 10 i 22 jak jest zaznaczone na obrazku ?


8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x