Agregat prądotwórczy Smart (sm-01-3300inv) 3kW – krótka recenzja
Kilka moich spostrzeżeń na temat niniejszego agregatu. Szukałem czegoś relatywnie taniego i z sensownej jakości prądem na wyjściu. Szukałem czegoś powyżej 2,5kW by zasilić piłę (lub inne narzędzia w garażu).
Oczywiście najbardziej cieszył bym się z jakiejś porządnej Yamahy lub Hondy, a już zupełnie z dobrej instalacji fotowoltaicznej i akumulatorów LiFePo4, ale.. no nie ma warunków 🙂
Tak czy siak, Yamaha to dużo ponad 4kpln a taki Smart “tylko” 1,6kpln.
- Generator działa – to pierwszy plus :), przetestowałem go na silnikach szczotkowych o mocy do 2000W – daje rade.
- Przetestowałem całkowite, chwilowe obciążenie ciut ponad 3,5kW – piła, wyciąg, grzanie olejowe i ładowanie akumulatorów – było ok.
- Działają zasilacze (laptop, modem, kamera), piły i kompresory – zarówno na silnikach szczotkowych jak i indukcyjnych.
- Niestety wahania napięcia są wystarczająco duże, by było dostrzegalne miganie oświetlenia diodowego (jarzeniowe – mniej).
Jedyne co nie potrafiło pracować na nim w warsztacie, to przełączniki Sonoff (zwykłe S26 i x4) – ciągły reset, próbowałem zwiększyć im kondensatory na 5V – nie pomogłoOkazuje się ze jednak działaja – mój błąd w konfiguracji.
Jakość sinusa jest przyzwoita (ale daleka od “sieciowego” czy z inwertera sinus), wypełnienie i okres również – poniżej zdjęcie z oscyloskopu.
Update – 29.01.2021
Po kilku miesiącach użytkowania mogę zdecydowanie polecić urządzenie. Przepracował powyżej 100h i wszystko jest w najlepszym porządku. Trzeba regularnie wymieniać olej i czyścić świecę – inaczej zdarza mu się zgasnąć. Ale do tej pory robiłem to 3 razy.
Głównie używam go w trybie Eco – przy obciążeniu ok 1kW. Ale przy pile i wyciągu czy kompresorze trzeba wyłączyć Eco (co niestety wiąże się ze spacerem do agregatu 😉 ).
Jedyne co bym poprawił to dodał jakiś autorestart samego generatora prądu. Bo jeśli przeciąży się agregat (głównie w trybie Eco – w normalnym nie udało mi się, ale też nie próbowałem), to niestety silnik pracuje dalej ale generator się rozłącza. W efekcie jedyny sposób na wznowienie pracy to restart całego agregatu, a to trochę upierdliwe.
Pytanie. Gdzie jest umiejscowiony przełącznik EKO? I jak wygląda?
Na panelu, lewy dolny róg
Hmm, a to ciekawe – bo w nowszej wersji faktycznie nie widze na panelu trybu Economy (a w instrukcji dalej jest)
Jakie uzwojenie ma prądnica miedziane czy Alu?
Az z ciekawosci poszukałem – bo nie mam pojecia. Tu jest karta katalogowa producenta i nie ma informacji. Wiec pewnie bez rozbierania sie nie sprawdzi – a nie planuje ;). Ale po kilku latach – dalej smiga, tylko literki z napisem “SMART” mu odkleily sie i jeden uchwyt do obudowy sie urwal od drgan – musialem dospawać.