Czas na nowy piec…

Po kilkunastu miesiącach użytkowania starego pieca do ceramiki – czas przymierzyć się do nowego – “Better, longer, uncut”. W zasadzie nigdy nie zakładałem, że poprzednia konstrukcja (SMHv2) będzie finalną. Bardziej sprawdzałem, ile warto zainwestować by takie narzędzie zrobić i czy to ma sens. Okazało się że piec sprawuje się bardzo dobrze, ale mając kilkadziesiąt wypałów za sobą i całkiem pokaźna korespondencję z ludźmi zajmującymi się tematem – na pewno wiele można poprawić.

co do zmiany?

  • wielkość
  • izolacja – zarówno grubość jak i rodzaj
  • stal na obudowę – tym razem będzie ocynk, zwykła stal (nawet pokryta farba) mocno cierpiała od wilgoci
  • konstrukcja – niewiele, ale zawsze coś da się poprawić

większy…

IMG_20120128_163128

Tutaj w zasadzie ciężko osiągnąć zadowalający efekt, prawie zawsze znajdzie się potrzeba na większą komorę. Jednak fizyka jest nie ubłagana, portfel skromny a bezpieczniki tylko 16A ;).

Przyjąłem, że w nowym piecu zwiększę grubość izolacji (przez to nie wiele więcej spiral grzejnym będzie potrzebnych) zwiększając jednocześnie wielkość obudowy. Postanowiłem ponownie zrobić piec w kształcie równoległoboku podstawie kwadratu 50x50cm (trochę z lenistwa – akurat arkusze blachy 2mx1m dobrze się formują w taki kształt) i wysokości 65cm + 9cm pokrywy.

izolacja…

Piec z dwoma warstwami izolacji płytowej i początek układania cegieł

Z właściwości termicznych izolacji w zasadzie jestem zadowolony, nie sprawdziła się jednak przy dłuższym narażeniu na temperatury >800C (w poprzednim wpisie są zdjęcia jak wygląda po takim obciążeniu). Izolacje wieka (jako że jest ruchome i mechanicznie najbardziej narażone na uszczerbek) musiałem wymieniać 2 razy. Izolacja komory wytrzymała, acz głównie dlatego że była dobrze “otynkowana” klejem ceramicznym. Tak więc nowa izolacja w części wewnętrznej komory musi posiadać lepszą wytrzymałość termiczną, w zewnętrznej użyje tej samej – jako że jest relatywnie tania.

Poprzedni piec miał 6cm izolacji (2x3cm), obecnie planuje użyć trzech warstw po 3cm każda – powinno to zwiększyć sprawność energetyczną pieca o kilkadziesiąt procent, kompensując w znacznym stopniu jego nowy wymiar.

Cięcie cegły ogniotrwałej

Dwie wewnętrzne warstwy składają się z izolacji PROMASIL® 950-KS (odpornej na temperatury do 900C), warstwa wewnętrzna to cegła ogniotrwała (IFB-23, temp. do 1260C, 230 x 114 x 76 mm) przecięta na pół.

Cegły ciąłem na pile stołowej (głównie dlatego, że najmniej mi było szkoda tarczy, w przeciwieństwie do piły taśmowej) – działa wyśmienicie, choć pyli równie mocno jak płyty izolacyjne. Wszystko zespojone jest klejem ogniotrwałym SILCAS CFA 1260 C VITCAS. Klej ten również bardzo dobrze nadaje się do zabezpieczenia wszystkich miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne (jest dużo twardszy nawet od cegieł ogniotrwałych). Z tego powodu całe wnętrze pieca i zwłaszcza pokrywa jest pokryta jego warstwą. Bardzo dobrze przywiera do stali, można nim kleić elementy ceramiczne (w moim wypadku złączniki elektryczne, ceramiczne na zewnątrz pieca).

grzałki…

Jako że piec jest większy, również i moc grzejna powinna wzrosnąć. Zastosowałem dwie grzałki po 1500W. Również jak w wypadku poprzedniego pieca – szamotowe wkłady do pieców kaflowych. Poprzedni piec posiadał grzałkę na spodzie, zapewniało to dobry i bardzo równy rozkład temperatury w piecu ale… miało dwie wady. Po pierwsze, szybko zniszczyłem grzałkę sporadycznie skapującym szkliwem – spadało na spirale oporową, spalało się i przepalało drut. Po drugie, czasami ciężko było ustawić produkty i prawie zawsze na podstawkach.

W nowym piecu grzałki postawiłem pionowo, jednak zostawiłem sobie możliwość ich położenia (grzałki nie są przyklejone, jedynie przytrzymywane małymi wypustkami) – tak by w razie potrzeby wypalenia większego przedmiotu móc zwiększyć powierzchnie roboczą pieca.

galeria zdjęć nowego pieca…

W galerii możecie zobaczyć kolejne etapy budowy pieca, wraz z dodatkowymi opisami każdego zdjęcia – czyli krok, po kroku co się działo. Przy odrobinie inwencji można odtworzyć cały proces, zwłaszcza po przeczytaniu opisu budowy pierwszego pieca. A jeśli macie jakieś wątpliwości – zapraszam do pytania w komentarzach.

https://photo.siemieniak.net/index/category/189-smh_v3

linki do innych projektów

Subscribe
Notify of
guest

10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Jaromir
12 years ago

Mój piec ma 2×1,55kW i izolację koło 11cm (3 różne warstwy). Tu są fotki: http://www.lugallery.com/pottery/ Już po wielu wypałach wiem, że nie chcę cieńszej 😉 Na jednej grzałce (sprawdzone podczas awarii) doszedł do 870°C ale trwało to 5h (od 500°C) zamiast niecałych dwóch do 1080°C. Teraz grzałki mam podpięte do różnych faz, ale na jednej też nie miałem problemu. Obudowa pieca gdy w środku jest jakieś 1100°C nagrzewa się do ~70°C (przyłapałem obcego kota jak śpi na piecu zaraz po wyłączeniu jak uchyliłem drzwi do domku – wtedy mrozy były). Mata jaką używam na izolację jest OK, ale trzeba ją delikatnie traktować,… Read more »

Jaromir
12 years ago
Reply to  Sauron

To szklowo jest bardzo dziwne. To “Kwiat maku” Botz chyba. Jest z efektem, ale bardzo reaguje na obecność innych szkliw. Taki efekt większego ściemnienia powstał przy obecności “brozowo złotego”. Szamotki grzałek mi się odkleiły i jedna pękła, teraz są zabezpieczone drutemkanthalowym. Złączyłem grzałkę na styk, ale udało się za 3 razem 😉 Chyba limitem jest drut grzałki, bo izolacja jest na 1400. Nie wiem z jakiego konthala jest grzałka, jak z D to z 1280 da radę, jak z A1 to i 1350. Dojechałem raz do 1200 bo mi się jedna glina spiekła (piękny ofekt, z czerwonej zrobiła się grafitowa… Read more »

faure
faure
12 years ago

Jakiej grubości blache zastosowałes w tym modelu?
Czekam z niecierpliwoscią na dalszy opis 🙂

ArtDesign
ArtDesign
11 years ago

Witam,

Mam pytanie co do grzałek w piecu…. zbudowałem piec do ceramiki według wzoru na tej stronie) wyłożony dwoma warstwami płyt szamotowych (2 x 6cm)… Komora wewnątrz ma 36 x 36 cm oraz 70cm wysokości, i tutaj nasuwa się pytanie czy 2 panele grzewcze 2 x 2000W wystarczą do ogrzania pieca do temperatury 1200stopni? w około 7-8 godzin?

ArtDesign
ArtDesign
11 years ago

Hmmmm…. czyli teraz jestem w trudnej sytuacji… Myślałem jeszcze o betonie ogniotrwałym typu BOS 135 do 1350 stopni i formowanie z niego płyt ale pewnie na to samo wyjdzie… panele zamówię, co do włókniny się rozejrzę może coś znajdę tańszego.
Dziękuję za szybką odpowiedz i pozdrawiam,

ArtDesign
ArtDesign
11 years ago
Reply to  Sauron

Witam, Wiec czekamy na rezultaty, sam chciałem elektryczny ale wyszło na gazowym, choć przydałby się elektryczny do biskwitu. Co do izolatora to skusiłem się na ta mate z Europolitu na 1430 stopni (dokładnie to 1350 stopni C.). Tylko że przy 2 warstwach po 2,5cm (razem 5cm) temperatura maksymalna to 1050 – 1060 stopni (kolor ciemnożółty, szkliwo na 1020-1080 stopni zaczyna się błyszczeć)więc jest nieźle. Może spróbuję jeszcze podpiąć do palnika sprężone powietrze. Podobno sprężone powietrze z gazem daje temperaturę około 1100 stopni C. , bez 900 stopni C. Chyba największą wada mojego piecyka jest to ze stoi na zewnątrz więc… Read more »


10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x